Всесвіт у дитячих долонях

 Така назва книжково-ілюстративної виставки привернула увагу дорослих та дітей у центральному парку ім. М.Леонтовича 1 червня. Автори експозиції - працівники ЦБДЮ - із задоволенням відповідали на чисельні запитання шанувальників книги, які завітали на свято до Дня захисту дітей: - Чи можна купити цю книгу? - Як відлучити дитину від читання в Інтернеті? - Чи є у вашій бібліотеці дитяча література на іноземній мові? - Онука у 5 років все розуміє, чує, але не розмовляє. Що робити? - А у вас є книжка про динозаврів? На ці та багато інших запитань знайшлись відповіді і головне - подано конкретний напрям подальшого удосконалення якості життя - адреси бібліотек, де у т. ч.працюють безоплатні гуртки та клуби за інтересами, є можливість ознайомитись з новими надходженнями друкованої продукції, відпочити з друзями від спеки за переглядом періодичних видань, та ін.                      А фото на фоні бібліотечних книг - то кращий спогад про свято:

Історія бібліотеки

Історія бібліотеки бере свій відлік з 1 серпня 1952. Саме цього дня гостинно розчинила двері Вінницька міська дитяча бібліотека № 4. Вона займала приміщення площею 16 кв. м. в одноповерховому будиночку з пічним опаленням поруч із закритим кладовищем по Хмельницькому шосе. Зважаючи на мініатюрність приміщення, бібліотека обслуговувала читачів тільки через абонемент.

Знадвору двері вели у невеличкий тамбурок площею 1,5-2 кв. м. Повернувши праворуч, читач попадав у невеличку кімнатку, відділену невисоким фанерним бар’єром від основного приміщення. Ліворуч висів настінний годинник. Прямо, під стіною, знаходились виставкові стенди. Посеред кімнатки стояли два столи — такий собі імпровізований читальний зал. Повернувши праворуч, читач опинявся перед бар’єром, що відгороджував кімнату абонемента з бібліотечним фондом. Вільного доступу до фонду не було. В кімнаті абонемента впритул до бар’єру стояв стіл, за яким бібліотекар і обслуговував читачів. Звичайно, постійним читачам бібліотекарі дозволяли вибирати книжки самотужки. Два вікна бібліотеки виходили на вулицю Соціалістичну, точніше на штахетник, яким було огороджено цю сторону вулиці.

Примірний план розташування першого приміщення бібліотеки (район "Книжки")

План першого приміщення

На час відкриття убранство бібліотеки складали: дві книжкові шафи, один двотумбовий стіл, покритий суконною скатертиною, шість стільців, залізний ящик, фіранки з бахромою на двох вікнах та три бавовняні доріжки. Книжкові стелажі з’являться значно пізніше. Ще у довідці по перевірку бібліотеки від 12 серпня 1953 року, складеній завідувачем методичним кабінетом обласної бібліотеки для дітей та юнацтва І. Ю. Розенбліт, зауважується, що "за відсутністю стелажів книги лежать на столах, стільцях, підвіконнику і підлозі".

Ці сторінки документів стосуються періоду створення бібліотеки та її роботи в 1953-1965 роках

Кошторис на 1952 рік дитячої бібліотеки

Тарифікаційний список працівників бібліотеки станом на 26 січня 1965 року

Тарифікаційний список працівників станом на 1 серпня 1952 року

Перелік обладнання, придбаного для новоутвореної бібліотеки


Штатний роспис бібліотеки у 1952 році

Перелік періодичних видань, передплачених бібліотекою у 1952 році

Звіт бібліотеки за 1977 рік

Хоча відкрито було книгозбірню як дитячу, але фактично вона обслуговувала всі категорії населення.

Первинний бібліотечний фонд налічував 1 400 примірників книжкових видань на суму 9 200 рублів. З них: 500 примірників суспільно-політичної літератури, 300 примірників художньої літератури, 300 примірників дитячої літератури і 300 примірників різної літератури. На 1958 рік було передплачено для бібліотеки 8 журналів та 8 газет на суму 806,40 рублів. Які ж періодичні видання могли прочитати тогочасні вінничани в бібліотеці?

Журнали
 1. "Блокнот агітатора"
 2. "Огонёк" 
 3. "Приложение к «Огоньку"
 4. "Смена" 
 5. "Октябрь"
 6. "Пионер"
 7. "Вокруг света"
 8. "Библиотекарь" 
Газети
 1. "Правда"
 2. "Комсомольская правда"
 3. "Пионерская правда"
 4. "Винницкая правда"
 5. "Літературна газета"
 6. "Зірка"
 7. "Юный ленинец"
 8. "Радянська Україна"
Вінницьким міським відділом культосвітніх установ було затверджено штатний розпис бібліотеки в кількості двох штатних одиниць - завідувача бібліотекою та бібліотекаря, з посадовим окладом відповідно 607,50 та 425,00 рублів.

Фактично ж до середини грудня штат бібліотеки складався із завідувача. Наказом № 35 від 1.07.1952 року по міському відділу культосвітніх установ призначено "заведующей вновь открывающейся винницкой городской детской библиотеки № 4 тов. Пысину Нину Фёдоровну с 1-го августа 1952 года, с правом подписи на всех документах". Ніну Федорівну відомо тільки те, що в 1939 році вона закінчила Челябінський педагогічний інститут (перший набір відбувся в 1934), вірогідно, у складі першого випуску.

З часу відкриття і до 1965 у бібліотеки змінилося п’ять завідувачів та два бібліотекаря. На початку штат комплектувався спеціалістами з педагогічною освітою, а з лютого 1954 по січень 1963 бібліотеку очолювала людина із середньою технічною освітою. Тільки з січня 1963 року стали призначати завідувачами бібліотекарів за фахом.

20 грудня 1952 року на посаду бібліотекаря було прийнято Мазур Берту Соломонівну (за Тарифікаційним списком від 29.10.1965 року — Буня Шлемівна), 1919 року народження. У 1945 році вона закінчила Вінницький державний педагогічний інститут. У лютому 1961 року Б. С. Мазур було призначено на нововведену посаду завідувача абонементу, а на посаду бібліотекаря прийнято Любов Григорівну Мархасову (у 1960 році закінчила 4 курси Вінницького педагогічного інституту).

З березня 1953 року бібліотеку по сумісництву очолює директор парку культури і відпочинку Е. В. Сломінська, 1917 року народження, член КПРС (довідка № 4 про перевірку роботи бібліотеки від 12 серпня 1953 року, складена завідувачем методичним кабінетом обласної бібліотеки для дітей та юнацтва І. Ю. Розенбліт).

Цитуємо далі довідку: «Фонд 3583 книги — не оброблений, 40 процентів зашифровано, на всі книги є каталожні картки. При плані 1500 читачів бібліотека обслужила 587 дітей, видала в липні місяці 955 книг. Видача за день 36 книг. Є дві пересувки в піонер таборах № 1 і Держпрофсожу. Тут є 100 читачів. В липні бібліотекар Мазур провела: голосних читань 4, бесід 2, обговорено книгу Осєєвої «Васьок Трубачов і його товариші», екскурсію читачів до музею М. М. Коцюбинського. Працює лише Мазур. Сломінська працює директором парку культури і відпочинку і по сумісництву в бібліотеці, де ніколи не буває і не працює. Навіть зарплату Мазур носить Сломінській у парк».

За Тарифікаційним списком працівників міської дитячої бібліотеки № 4 від 2 лютого 1954 другим завідувачем бібліотеки стала Рахіль Вольфівна Дукач. Вона закінчила у 1930 році Київський електротехнікум, а її бібліотечний стаж складав 21 рік.

В 1959 році фонд книгозбірні уже налічує 21 889 примірників видань (14065 — художньої літератури і 7 824 — галузевої). 38 % фонду складають україномовні видання.

Наказом обласного управління культури № 194 від 16 серпня 1962 року бібліотеку реорганізовано в дитячу, якою власне, вона і створювалась.

Із січня 1963 року завідувачем бібліотекою стала Раїса Федосіївна Дубчак — перший спеціаліст із бібліотечною освітою (закінчила у 1951 році Черновицький культ просвіттехнікум). В тому ж році книгозбірню було переведено в інше приміщення, що розташовувалось неподалік від попереднього, по вул. Соціалістичній, 20. Його площа складала 150 кв. м, а це дало змогу організувати читальний зал. У штатному розписі бібліотеки відбулись зміни: замість посади завідувача абонементом було введено посаду завідувача читальним залом (на неї призначено Буню Шлемівну Мазур), а бібліотекарем прийнято Тетяну Василівну Пономаренко (закінчила у 1958 році Тульчинське культпросвітучилище).

Із жовтня 1965 року завідувачем бібліотекою стала Євдокія Данилівна Кваша (Бондар), яка закінчила у 1963 році Харківський бібліотечний інститут.

В 1968 році з метою кращого обслуговування читачів в бібліотеці виокремлено відділ обслуговування дошкільників і учнів 1-3 класів та відділ обслуговування учнів 4-8 класів. Кожен відділ мав свій зал абонементу та читальний зал.

В 1974 році бібліотечний фонд складався з 37 927 примірників видань, 42 % з них — україномовні.

Чергових перетворень книгозбірня зазнала у 1976 році, в зв’язку з утворенням у місті централізованої бібліотечної мережі та входженням до неї всіх міських бібліотек підпорядкування Міністерства культури УРСР. Вінницьку міську дитячу бібліотеку № 4 було реорганізовано в центральну дитячу бібліотеку № 4 Вінницької міської ЦБС. Відповідно було розширено штат книгозбірні — відтепер завідувачу підпорядковувались шість бібліотекарів.

У 1978 році здано в експлуатацію багатоповерховий житловий будинок за адресою вул.. Келецька, 79 (тепер — Келецька, 59). В тому ж році сюди, у приміщення площею 220 кв. м., реконструйоване із трьох трикімнатних квартир, було переведено центральну дитячу бібліотеку.

У 1980 році вводиться посада заступника директора Вінницької міської ЦБС по роботі з дітьми замість посади завідувача бібліотекою.

У 1982 році ЦДБ переводять у просторе приміщення площею 620 кв. м., спеціально спроектоване для бібліотеки.

Статус книгозбірні змінився із 17 жовтня 2013 року. Напередодні завершився процес об'єднання двох бібліотек — ЦДБ та бібліотеки-філії № 3 для юнацтва. Відтепер наш заклад є Центральною дитячою бібліотекою для дітей та юнацтва. Створено ще один структурний підрозділ — відділ обслуговування юнацтва та введено посаду завідувача цього відділу. В історії бібліотеки розпочалася нова ера…

1982-й рік. Новобудова зі спеціально спроектованим для дитячої бібліотеки приміщенням

1982-й рік. Мітинг з нагоди урочистого відкриття бібліотекиУ центрі - начальник міського відділу культури Василь Гнатович Кавка

1982-й рік. Інтер'єр читального залу відділу обслуговування учнів 4-8-х класів

1982-й рік. Перші відвідувачі бібліотекиРоботу бібліотеки широко висвітлювала місцева преса. У центрі фотографії - бібліотекар відділу обслуговування учнів 4-8-х класів Ольга Микитівна Пофтальна

Замітка у "Вінницькій правді" від 3 листопада 1983 року розповідає про урок історії, проведений працівниками бібліотеки для учнів СШ № 25

У газеті "Друг читача" від 3 лютого 1983 року вміщено замітку про бібліотекаря відділу дошкільнят та учнів 1-з-х класів Світлану Миколаївну Козловську